Praktiky pracovníkov pamiatkového úradu 7.časť

Autor: Lenka Lonská | 5.10.2013 o 11:45 | (upravené 5.10.2013 o 13:34) Karma článku: 5,58 | Prečítané:  357x

Pracovníci PÚ SR na opätovnom prerokovaní návrhu PZ nedokázali občanov presvedčiť o korektnosti a serióznosti ich konania. Občanmi navrhované územie PZ znovu nebolo zo strany pána Mgr. Kowalského prijaté, z dôvodu vypustenia značného množstva pamiatkových hodnôt. Ale skutočnosť, že väčšinu viliek z obdobia klimatických kúpelí spomínaný pán do návrhu vôbec nezahrnul, nedokáže (alebo nechce) uspokojivo vysvetliť, len dookola omieľa tú svoju teóriu. Je presvedčený, že je „niekto" a tak sa aj správa, arogantne a nekorektne, čo sa na zástupcu štátneho orgánu naozaj nehodí. Zrejme si tým niečo kompenzuje.

PZ vraj musí byť kompaktné a celistvé územie. Takže v skutočnosti vôbec nejde o zámer zachovať všetko dedičstvo, len to územie, ktoré nám vyberú „experti" z PÚ, čo potvrdzujú slová pána Mgr. Kowalského: „išlo o kompromis. To, že niektoré vilky nebudú v PZ ešte neznamená, že sa nemôžu zachovávať." Ale už to ide mimo PÚ. A kto a ako prinúti tých majiteľov tieto vilky zachovávať - nám pán Mgr.Kowalski znovu nedokázal (alebo nechcel) vysvetliť. Na otázku spravodlivej záchrany všetkých pamiatok v Ľubochni, teda zahrnutia celej obce do PZ odpovedal pán Mgr. Kowalski, že to by bolo „obmedzovanie veľkého počtu obyvateľov". - Takže si radšej vyberú konkrétne nehnuteľnosti a konkrétnych ľudí, ktorých budú obmedzovať. Potvrdzujú to aj nezmyselné regulatíva z dielne pána Mgr. Kowalského, v ktorých sa píše, že záhrady musia byť v prírodno-krajinárskom slohu. Pán Mgr. Kowalski uviedol, že hoci nie je špecialista na záhrady, nerozlišuje medzi zeleňou v parku a zeleňou v súkromných záhradách, ale vraj pokiaľ budú záhrady udržiavané, nie je to problém, môžu byť dokonca aj ako záhrady využívané - koľká veľkorysosť.

Spolu s manželom sme aj majiteľmi novostavby s legálnou prevádzkou Auto a pneuservisu, ktorá je zahrnutá v spomínanom území PZ. Zaujímalo nás teda ako a čo sa pre nás zmení. Na otázku, či nebude naša prevádzka a hlavne parkujúce vraky rušivým prvkom v PZ, sme dostali nasledujúcu odpoveď: „treba posúdiť, či prevádzka Auto a pneuservisu  -  či je takáto funkcia vôbec prípustná v tomto území. Je možné, že v budúcnosti pribudnú nejaké regulatívy, ktoré prikážu  - v prednej časti domu vizuálne odpudzujúcu prevádzku presťahovať  - aby nebola viditeľná. Človek znalý pomerov a hlavne znalý prostredia by takúto hlúposť nikdy nevypustil z úst.

Zlatým klincom prejednávania (alebo lepšie povedané tejto frašky) bola pracovníkmi PÚ SR vyzdvihnutá hodnota nášho kúpaliska (mimochodom pred časom vyhorelo a dodnes nie je funkčné), pričom sa "experti z PÚ" opierali o mylné dojmy a nie o fakty, chceli nám nahovoriť, že kúpalisko bolo vybudované v medzivojnovom období - hoci bolo vybudované v 80-tych rokoch minulého storočia. Ďalšia neznalosť faktov a pomerov a títo ľudia sa nazývajú odborníkmi??? Prečo si najskôr nenaštudujú fakty a nezoznámia sa podrobne s územím??? Takto sa tvoria odborné správy a podklady? Prečo členmi komisie nie sú aj obyvatelia obce, ktorí situáciu poznajú? Prečo si nedajú pracovníci PÚ poradiť a prečo neberú do úvahy požiadavky občanov?

!!!!!!!!!!!!! Toto sú praktiky pracovníkov PÚ SR, platených z našich daní !!!!!!!!!!!!!!!!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?