Praktiky pracovníkov Pamiatkového úradu 5.časť

Autor: Lenka Lonská | 11.8.2013 o 19:02 | (upravené 11.8.2013 o 19:14) Karma článku: 7,78 | Prečítané:  785x

Pamiatkári majú "poradenskú funkciu". Sú presvedčení, že vedia, aký materiál a aké farby sú pre náš dom vhodné a nepotrebujú na to ani stavebné vzdelanie, sú tak geniálni. Bez mihnutia oka nám zakážu zatepliť dom polystyrénom, nedovolia nám vymeniť okná za plastové, ani použiť pastelové farby na fasádu. Vyberú nám materiál a výzor oplotenia... aby pasoval. Rozhodnú, ako bude vyzerať naša dreváreň, alebo garáž...aby nerušili. A to všetko preto, lebo oni sú tí odborníci, čo všetkému rozumejú a vedia, čo je pre nás dobré. Praktiky týchto zamestnancov sú viac ako podozrivé, to komunisti boli oproti nim a ich praktikám "čajíček". Pracovníci PÚ SR prídu s vlastníkmi nehnuteľností prejednať zásadné veci, ale keď vlastníci vyjadria nesúhlas a navrhujú zmenu (kompromis) - dostanú veľmi výstižnú odpoveď: ...berie sa na vedomie, ale nesúhlas účastníka konania nie je dôvodom proti postupu PÚ SR.... O nás bez nás, či sa nám to páči alebo nie.  

Toto je demokracia? V takom štáte žiť nechcem. Ktorý človek si nechá niečo diktovať? Ja teda nie. Farbu aj materiál si vyberiem sama podľa seba a svojich finančných možností, nepotrebujem rady nejakého štátneho tajtrlíka, ja nevlastním žiadnu historickú budovu. A ak sa to náhodou nebude páčiť PÚ - tu je moja odpoveď: beriem na vedomie (rovnako ako Vy) a s mojimi nehnuteľnosťami budem nakladať tak, ako uznám za vhodné. A nemám problém zájsť až do extrémov - môžem nehnuteľnosti predať rómskym spoluobčanom a oni si ich už "zrekonštruujú" (verím, že podľa pokynov pamiatkárov).

Načo nám je pamiatková zona?

PÚ SR chce chrániť nehnuteľnosti, ktoré nie sú NKP. Pred kým? Pred čím? Vraj pred ich majiteľmi a budúcimi majiteľmi. Taká hlúposť. Chcú proste ich majiteľov šikanovať a diktovať im čo môžu a čo nie. Alebo aby sa nehnuteľnosti páčili prípadným turistom, ktorí by si ich prišli odfotografovať? Hovorím o toľko spomínaných súkromných vilkách a ostaných objektoch navrhovanej kontroverznej PZ. Kto si kedy príde do našej obce pozrieť súkromné domy? Čo je to za chorú predstavu turistiky? Prakticky ani nie je dovolené, aby si ktokoľvek bez súhlasu majiteľa odfotografoval jeho nehnuteľnosť, nie to ešte sam u túlal po pozemku. Keby sa pamiatkári radšej starali o to, čo súrne potrebuje ochranu, a to aj zachránili!

Do Ľubochne chodí pomerne veľa turistov, ale prídu kvôli krásnej prírode v Ľubochnianskej doline, na cykloturistiku, lyžovať, či len tak sa prejsť po doline (nie po dedine). Príroda v Ľubochni má svoje čaro a  je vyhľadávanou destináciou nielen slovenských turistov. Takže ak máme niečo chrániť - tak je to práve tá príroda. Treba ju ochrániť pred chamtivými výrubmi, pred holorubmi bez následnej výsadby nových stromov. Koho zaujímajú kúpele, z ktorých sa takmer nič nezachovalo? Prečo si PÚ vybral pre svoj zámer súkromné vilky? Prečo nie prírodu v Ľubochnianskej doline? Prečo nie starý kostol, prečo nie historické domy sedliakov, prečo nie historickú vilu manažéra SMER-u.? Prečo práve "tie" súkromné vilky? Prečo chce PÚ zachovať pôvodný zámer - kúpeľníctvo - zachovať niečo, čo tu nie je? A ako to chce urobiť?

Čo také hodnotné máme v našej obci? Prečo má byť časť našej obce v pamiatkovej zóne - je to naozaj územie s historickým sídelným usporiadaním, územie kultúrnej krajiny s pamiatkovými hodnotami alebo územie s archeologickými náleziskami, ktoré možno topograficky vymedziť? Okrem pár NKP (väčšinou patriacich NEDÚ) tak ako takmer v každej inej obci, aj my máme budovu pošty, dáky ten obchod, Obecný úrad, kostol, reštauráciu a nejaké tie krčmy. Máme aj Endokrinologický ústav. A ak by to náhodou nestačilo, môžme ešte ponúknuť nejaké tie špecialitky, ktorými sa nemôže popýšiť každá obec: Začnem prístupovou cestou a ostatnými cestami - vrámci výstavby kanalizácie padli za obeť všetky cesty (dúfajme, že neprídu nejakí turisti z Bruselu, lebo keby videli ako nám "odborníci" rozbili cesty a potom fušersky zaplátali, tak by bolo po Eurofondoch). Pokračujem starou a chorou Lipovou alejou, ktorá denne ohrozuje životy okoloidúcich (musíme chrániť staré vyschnuté haluze - zrejme len dovtedy, kým raz niekoho pádom na hlavu nezabijú). V ponuke sú ešte holoruby priamo v centre obce (omladzovanie hory na slovenský spôsob) a schátraný park (NKP) - stredisko opilcov a bezdomovcov. Zlatým klincom parku je vyhorená plaváreň. Aj toto je územie navrhovanej pamiatkovej zóny.

Takže nech sa páči, Ľubochňa vás všetkých víta!

P.S. Nechceme pamiatkovú zónu v rozsahu navrhovanom PÚSR!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?