Praktiky pracovníkov Pamiatkového úradu 4.časť

Autor: Lenka Lonská | 26.7.2013 o 8:04 | (upravené 26.7.2013 o 22:18) Karma článku: 4,19 | Prečítané:  539x

Na návrhu vyhlásenia Pamiatkovej zóny Ľubochňa kúpele vedenej pánom Mgr. Kowalskim spolupracuje aj Ing. Arch. Dvořáková. Nemyslím si, že sa naozaj aktívne podieľa na tvorbe tohto fiaska, skôr prepožičala svoje meno a zaručila sa tak za odbornosť návrhu (aby to bolo akože všetko po právnej stránke v poriadku). Bola síce prítomná na prejednávaní návrhu s občanmi, ale viditeľne nevedela o území Ľubochne nič podstatné, nemala naštudovanú históriu, len citovala frázy z pamiatkového zákona a snažila sa tak pomôcť svojmu neskúsenému koktajúcemu kolegovi. Takto sa na Slovensku pripravujú odborné štúdie...

Ochrana pamiatok podľa slov pani Ing. Arch. Dvořákovej nevyplýva zo súkromného záujmu, ale z ústavy SR, v ústave SR máme vraj stanovené 2 povinnosti:

  • 1. povinná školská dochádzka
  • 2. ochrana kultúrneho aprírodného dedičstva

Pracovníci PÚ sú si vraj (podľa vyjadrení pani Ing. Arch. Dvořákovej) vedomí, že to historické územie v Ľubochni je väčšie, ale z nejakého (pre nás) nepochopiteľného dôvodu si pracovníci PÚ vytypovali len určité územie. Prečo toto územie deliť? - keď je to všetko historické. Tak nech je to všetko rovnako chránené, aj  staré a ošarpané sedliacke domy, ktoré tu stáli ešte pred vilkami, aj historické nehnuteľnosti straníckych kolegov, ktoré sa akosi po územia navrhovanej pamiatkovej zóny nedostali. Všetky nehnuteľnosti, ktoré boli postavené a stáli tu v čase známych kúpelí  sú predsa historické, či nie pani architektka? Tak prečo nedať rovno celú obec do pamiatkovej zóny? Potom možno dostanete z Ministerstva kultúry aj nejaké tie prémie!

A nakoniec pridám ešte výrok pani Ing. Arch. Dvořákovej na otázku výhod pre vlastníkov nehnuteľností v pamiatkovej zóne, odpoveď znela: krajský pamiatkový úrad by nám vraj mal dobre a odborne poradiť. Tak ďakujeme!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?