Praktiky pracovníkov Pamiatkového úradu SR

Autor: Lenka Lonská | 8.7.2013 o 16:45 | Karma článku: 10,51 | Prečítané:  671x

Vyhlásenie pamiatkovej zóny - nočná mora obyvateľov obce Ľubochňa. Pamiatková úrad si vyberie nejakú oblasť a rozhodne sa tam urobiť si pamiatkovú zónu - môže sa to stať aj Vám! Aj obyvateľom obce Ľubochňa sa to stalo. Bez akéhokoľvek upozornenia pracovníci PÚ SR začali (v r.2011) pripravovať podklady pre vyhlásenie pamiatkovej zóny. O dva roky neskôr - keď už bol návrh spracovaný - prišli návrh predstaviť občanom a naoko ho s nimi prejednať. Ale len naoko, pretože názory a požiadavky obyvateľov, starostu a majiteľov dotknutých nehnuteľností na prepracovanie návrhu neboli pracovníkmi PÚ akceptovateľné... Prečo asi? - Vraj by sa Ministerstvu kultúry nepáčilo, že dva roky pracovali na tak malom území. Ale keby sa hneď na začiatku obyvateľov opýtali na ich názor - nemuseli pracovať dva roky na nepoužiteľnom návrhu s ktorým nikto nesúhlasí..

Pán Mgr. Kowalski ako hlavný aktér návrhu PZ dokázal navrhované územie orezať o takmer všetky pôvodné kúpeľné pamiatky (zrejme si nedostatočne naštudoval pramene k danej téme), vyňal aj významné historické vily, ktoré sú takmer totožné s pôvodným stavom. Medzi ne patrí aj historická vila (do nedávna patriaca Vojsku SR - v súčasnosti vo vlastníctve významného manažéra pána R. zo strany SMER SD). Je to náhoda, že navrhované územie pamiatkovej zóny presne hranicou pozemku obchádzal spomínanú vilu? - Ja osobne na náhody neverím!

Vo februári 2013 boli pracovníci Pamiatkového úradu v našej obci (Ľubochňa) prejednávať vyhlásenie pamiatkovej zóny - Ľubochňa kúpele. Prišli so zlým úmyslom a pritom dúfali, že v obci sa nájdu hlupáci, ktorí im na pekné slovká naletia. Narazili však na aktívny odpor obyvateľov.

Na prejednávaní sme ako vlastníci dotknutých nehnuteľností vyjadrili nesúhlas s veľkosťou územia, ktoré by malo patriť do pamiatkovej zóny a žiadali sme návrh prepracovať - zmenšiť navrhované územie o nehnuteľnosti v súkromnom vlastníctve - vilky na juhozápade, ktoré vždy boli výlučne súkromným majetkom, taktiež vyňať futbalové ihrisko a námestie.

Pracovníci PÚ SR na čele s pánom Mgr. Kowalskim stanovili druhé pojednávanie na august 2013, pred pár dňami nám zaslali už aj akože prepracovaný návrh územia, ale pritom absolútne nerešpektovali podmienky a požiadavky majiteľov spomínaných nehnuteľností, ani námietky starostu obce na zmenšenie územia pamiatkovej zóny. Nikto v dedine sa nebráni pamiatkovej zóne, ale nie v takom rozsahu, ako to navrhujú pracovníci PÚ...

Nakoniec malý odkaz pre Vás pán Kowalski: vzdajte to, tento boj nevyhráte!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Fico chce opäť bojovať s korupciou, založí nový úrad

Fico zvažuje aj prijatie nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku


Už ste čítali?