Praktiky pracovníkov Pamiatkového úradu SR

Autor: Lenka Lonská | 8.7.2013 o 16:45 | Karma článku: 10,51 | Prečítané:  658x

Vyhlásenie pamiatkovej zóny - nočná mora obyvateľov obce Ľubochňa. Pamiatková úrad si vyberie nejakú oblasť a rozhodne sa tam urobiť si pamiatkovú zónu - môže sa to stať aj Vám! Aj obyvateľom obce Ľubochňa sa to stalo. Bez akéhokoľvek upozornenia pracovníci PÚ SR začali (v r.2011) pripravovať podklady pre vyhlásenie pamiatkovej zóny. O dva roky neskôr - keď už bol návrh spracovaný - prišli návrh predstaviť občanom a naoko ho s nimi prejednať. Ale len naoko, pretože názory a požiadavky obyvateľov, starostu a majiteľov dotknutých nehnuteľností na prepracovanie návrhu neboli pracovníkmi PÚ akceptovateľné... Prečo asi? - Vraj by sa Ministerstvu kultúry nepáčilo, že dva roky pracovali na tak malom území. Ale keby sa hneď na začiatku obyvateľov opýtali na ich názor - nemuseli pracovať dva roky na nepoužiteľnom návrhu s ktorým nikto nesúhlasí..

Pán Mgr. Kowalski ako hlavný aktér návrhu PZ dokázal navrhované územie orezať o takmer všetky pôvodné kúpeľné pamiatky (zrejme si nedostatočne naštudoval pramene k danej téme), vyňal aj významné historické vily, ktoré sú takmer totožné s pôvodným stavom. Medzi ne patrí aj historická vila (do nedávna patriaca Vojsku SR - v súčasnosti vo vlastníctve významného manažéra pána R. zo strany SMER SD). Je to náhoda, že navrhované územie pamiatkovej zóny presne hranicou pozemku obchádzal spomínanú vilu? - Ja osobne na náhody neverím!

Vo februári 2013 boli pracovníci Pamiatkového úradu v našej obci (Ľubochňa) prejednávať vyhlásenie pamiatkovej zóny - Ľubochňa kúpele. Prišli so zlým úmyslom a pritom dúfali, že v obci sa nájdu hlupáci, ktorí im na pekné slovká naletia. Narazili však na aktívny odpor obyvateľov.

Na prejednávaní sme ako vlastníci dotknutých nehnuteľností vyjadrili nesúhlas s veľkosťou územia, ktoré by malo patriť do pamiatkovej zóny a žiadali sme návrh prepracovať - zmenšiť navrhované územie o nehnuteľnosti v súkromnom vlastníctve - vilky na juhozápade, ktoré vždy boli výlučne súkromným majetkom, taktiež vyňať futbalové ihrisko a námestie.

Pracovníci PÚ SR na čele s pánom Mgr. Kowalskim stanovili druhé pojednávanie na august 2013, pred pár dňami nám zaslali už aj akože prepracovaný návrh územia, ale pritom absolútne nerešpektovali podmienky a požiadavky majiteľov spomínaných nehnuteľností, ani námietky starostu obce na zmenšenie územia pamiatkovej zóny. Nikto v dedine sa nebráni pamiatkovej zóne, ale nie v takom rozsahu, ako to navrhujú pracovníci PÚ...

Nakoniec malý odkaz pre Vás pán Kowalski: vzdajte to, tento boj nevyhráte!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?