reklama

Praktiky pracovníkov Pamiatkového úradu 2.časť

Pamiatková zóna obmedzuje základné ľudské práva a slobody občanov. Každý má právo vlastniť majetok, vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie práva je možné len vo verejnom záujme a to na základe zákona a za úhradu!V súčasnosti však neexistujú žiadne automatickí nároky na kompenzáciu pre vlastníkov parciel a stavieb v PZ. Tak prečo by to mali vlastníci trpieť? Pre dobrý pocit? Pokiaľ neexistuje štátny záujem, nemožno očakávať ani súkromný záujem...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
občanmi navrhované územie PZ
občanmi navrhované územie PZ (zdroj: L.Lonská)

Návrh pamiatkovej zóny Ľubochňa - kúpele.

Začiatky klimatických kúpeľov v Ľubochni siahajú do roku 1890, kedy dal erár postaviť niekoľko viliek, ktoré mali pôvodne slúžiť ako letovisko pre vyšších úradníkov. A tak tu vyrástli pôvabné, hrazdené a murované vilky: Astória, Bellevue, Schneider, či Theis. Kúpele mali rýchly rozvoj, v krátkom čase tu vyrástlo 5 štátnych hotelov, kúpeľná dvorana, reštaurácia, či vodoliečebný ústav. Súkromní podnikatelia si na mieste, ktoré získavalo čoraz väčšiu popularitu, postavili 16 viliek. V roku 1920 slúžilo v Ľubochni na ubytovanie 343 hosťovských izieb, hostia bývali v kúpeľných domoch: Bratislava Šíp, Kolárov dom, Hviezdoslavov dom, Havran a Kriváň. (zdroj: Potočná, E., Chovej. J.,: Kúpele odviate časom, 2012).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za štátne peniaze bolo postavených len minimum budov, ostatné budovy vždy boli súkromným vlastníctvom. Neexistujú žiadne doklady dokazujúce, že by boli v týchto súkromných vilkách ubytovaní významní ľudia, či kúpeľní hostia...

Nedostatočná vybavenosť lekárskymi prístrojmi a odborným zdravotníckym personálom spôsobila úpadok kúpeľov, ktoré boli v roku 1958 zrušené. To znamená, že žiadne kúpele v Ľubochni nemáme, a to už 55 rokov!

Tu je na mieste pripomenúť, že Kúpeľný park, Liečebný dom Bratislava, Kollárov dom, Vila Bazovský, Vila Herzeg, Vila Schneider a hydroelektráreň už vyhlásené za NKP sú. Tu nie je teda treba ešte aj pamiatkovú zónu, pretože pamiatky sú už chránené zákonom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predložený návrh pamiatkárov na pamiatkovú zónu teda nespĺňa svoj účel. Pamiatková zóna s názvom Ľubochňa - kúpele je výsmechom obci, ktorá sa zo všetkých síl snaží o svoj rozvoj a tiež výsmechom vlastníkom parciel a nehnuteľností, ktoré sa v spomínanej navrhovanej zóne nachádzajú. Znovu pripomínam, že kúpele tu už 55 rokov nemáme! V súčasnosti tu máme Endokrinologický ústav, ktorý nemá absolútne žiadny súvis s kúpeľmi. Návrh sa v tejto podobe prieči aj rozvoju obce, obmedzuje práva vlastníkov pozemkov, ktorí by v budúcnosti na svojich parcelách chceli stavať, či rekonštruovať.

Za dva roky práce Pamiatkového úradu sa podarilo vypracovať nepoužiteľný a zbytočný návrh. Keby sa pamiatkári s občanmi dohodli hneď na začiatku - v roku 2011, mohlo to dopadnúť úplne inak...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mgr. Kowalski ako hlavný aktér návrhu dokázal navrhované územie PZ orezať o takmer všetky pôvodné kúpeľné pamiatky. Vyňal aj významné kúpeľné domy, ktoré sú takmer totožné s pôvodným stavom. Namiesto toho sú v návrhu zahrnuté súkromné vilky po rozsiahlych rekonštrukciách (pričom hlavným princípom PZ je chrániť pamiatkové hodnoty v ich autentickosti). Jedná sa o súkromné vilky - juhozápadná vetva. My, občania Ľubochne, sme toho názoru, že pokiaľ je možné z územia Pamiatkovej zóny vyňať historickú vilu z konca 19. storočia, len preto, že nie je zrekonštruovaná podľa predstáv Mgr. Kowalského a len mimochodom patrí vplyvnému manažérovi (SMER SD), tak potom možno bez problémov vyňať aj ostatné nehnuteľnosti v súkromnom vlastníctve a nájsť spolu s občanmi obce Ľubochňa vhodný kompromis.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vyššie spomínané súkromné vilky (juhozápadná vetva) boli Mgr. Kowalskim vyhodnotené ako "nehnuteľnosti v uspokojivom stave", sú teda dostatočne chránené pred poškodením. Ako uviedla pani Ing.arch. Dvořáková: "pamiatková zóna má chrániť hodnoty, aby nedochádzalo k živelným devastáciám toho hodnotného, čo je tu zachované". Fakt, že sa ich majitelia o ne v dostatočnej miere starajú - len potvrdzuje, že v súčasnosti je ich ochrana absolútne zabezpečená, čiže nie je potrebné ich zahrnúť do PZ.

Na prerokovaní návrhu pamiatkárov v marci 2013 nám neboli poskytnuté viaceré varianty návrhu PZ, z ktorých by si bolo možné vybrať vyhovujúci variat. Návrh bol prednesený ako hotová vec - jediná alternatíva, kedy sme si mohli povedať svoj názor, ale nikoho nezaujímal... Pán Mgr. Kowalski o zmene nechcel nič počuť - pritom prišiel do našej obce rokovať....

My - občania Ľubochne ponúkame na prerokovanie dva prípustné varianty:

1. Maximálne zúženie hranice pamiatkovej zóny na oblasť kúpeľného parku a oblastí, kde je veľký výskyt NKP, ktoré majú priamy súvis s kúpeľmi tak, ako to počas prerokovania Návrhu na Obecnom úrade navrhol jeden zo zúčastnených: Vyňať námestie, začať územím za OÚ, pokračovať na severe pri vilách p.Herzeg (NKP), pokračovať územím veľkého a malého parku (NKP). Vyňať ihrisko, plaváreň, parcelu pioniersky tábor, vynechať bytovku a budovu rehoľných sestier, vynechať všetky juhozápadné vilky.

2. Označenie len jednotlivých objektov (nehnuteľností) s pamiatkovou hodnotou (napr. nejakou tabuľkou), prípadne ich vyhlásenie za NKP ale bez pozemkov, bez označenia celého územia za PZ. Sme ochotní zostať v tzv. modrom pásme, nie v červenom! Zámer (ochrana pred devastáciou, čo je základom vyhlásenia PZ) je týmto naplnený.

Podľa zákona 49/2002 o ochrane pamiatkového fondu je Pamiatková zóna územie s historickým sídelným usporiadaním, územie kultúrnej krajiny s pamiatkovými hodnotami alebo územie s archeologickými náleziskami, ktoré možno topograficky vymedziť. Väčšina vymedzeného územia, ako aj juhozápadná časť návrhu (súkromné vilky) tejto definícii nevyhovuje. Aj keď budovy určite vykazujú nejaké znaky vtedajšej architektúry, pre naplnenie podstaty definície o pamiatkovej zóne to nestačí - toto neobstojí na žiadnom súde, prosím pamätajte na to, pán Mgr. Kowalski!.

Lenka Lonská

Lenka Lonská

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Slovensko krajina neobmedzených možností....ale len pre vyvolených! Zoznam autorových rubrík:  Súkromnéspoločnosť

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu